11 máj Helyi pénzek ideje
A tegnap közzétett cikk elgondolkodtatott egy kissé, hiszen ténylegesen azt vizionálja, hogy a bankok és az ő nyomásukra a kormányok egyszer csak tényleg úgy döntenek, hogy megszüntetik a készpénz forgalmat. Ez azt jelentené, hogy az egyes állampolgárok még kiszolgáltatottabbakká válnának a rendszernek, és a totális ellenőrzés is megvalósulna. Minden egyes forint, euro, lej, stb a rendszeren keresztül futna. S ha egyszer valakik úgy döntenének, hogy ettől vagy attól megvonják a fizetés lehetőségét, máris kiiktatnák őt, elszigetelnék, ellehetetlenítenék. Így lehetne igazán rabszolgasorsban, s főképpen irányítás alatt tartani nem csak az egyéneket, de a tömegeket is.
Jómagam egyébként híve lennék annak, hogy egyáltalán ne legyen készpénzforgalom, de csak és kizárólag egy olyan rendszerben, ahol nem bankok, multinacionális cégek és velük mutyizó gengszter-kormányok kezében van az irányítás. Csak egy olyan rendszerben tudom ezt elképzelni, ahol a közösség kezében van mindez, a pénz mögött valódi értékek vannak, ahol pénzzel nem lehet pénzt csinálni, és a többi, és a többi… De attól sajnos még messze vagyunk.
Térjünk vissza hát a mába és a közeljövőbe. Amennyiben valóban bevezetésre kerülne a készpénz forgalom megszüntetése, a tömegeknek egy új problémával kellene szembenézniük. Ilyen esetben működhetne igazán egy – vagy több – jó helyi pénz. Mert a falusi nénike hogy adjon el a szomszédjának 10 tojást, ha nincs pénz, amit kaphatna érte? Hogy csak a legegyszerűbb példánál maradjak. A világ több száz vagy ezer területén működik már ilyen kezdeményezés – többek között Magyarországon is.
S mivel már Székelyföldön élünk, azt gondolom, itt még nagyobb létjogosultsága volna egy helyi pénznek, amely nagy mértékben segíthetné a hely fellendülését, az autonómia ügyét. De akár ki lehetne ezt egész Erdélyre is terjeszteni.
Both Gábor