Tudatváltás Médiaszövetség és Kistérségi Tervezet
5867
post-template-default,single,single-post,postid-5867,single-format-standard,bridge-core-1.0.5,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1400,qode-theme-ver-18.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.2,vc_responsive

Tudatváltás Médiaszövetség és Kistérségi Tervezet

Tudatváltás Médiaszövetség és Kistérségi Tervezet

A legnagyobb érték ma az információ – vallják sokan. Ha ebben a tekintetben nézzük a mai önálló és független közösségek kialakulását, valamint a közösségek vezetőinek megválasztását, bizony hamar belátjuk, hogy ez nagyon is igaz állítás. Ugyanis mindenképpen az van előnyös helyzetben, aki a hírek eljuttatásával, szűrésével, befolyásával irányítani, manipulálni tudja a tömegeket. Magyarországon ma két kézben összpontosul ez az információs hatalom: a kereskedelmi és a közszolgálati médiára…

Mindkét területet jól meghatározható szűk érdekek, érdekcsoportok irányítják, hiszen a kereskedelmi alapon működőket a gazdasági, a közszolgálatit pedig az éppen aktuális hatalmi érdekek szempontjai vezérlik. Ezért a független és mindenekelőtt hiteles információ  áramlása több ponton is torzul.

Sajtószabadság csak abban az értelemben létezik, hogy ma valóban bárki bármit leírhat, kimondhat, ám ha mindez az említett két érdek valamelyikét sérti, akkor az adott információ széles rétegekhez való eljutása kétségessé válik.

Mindenképpen szükséges egy harmadik egységet létrehozni, hogy a meglévő kettő ellenpólusaként létrejöhessen egy új, valóban független rendszer.

A televízió, a rádió és a nyomtatott sajtó működtetése ma már szinte megfizethetetlen költségekkel jár, ha valóban széles rétegeket akar érinteni. Az Internet nyújtotta lehetőségek ezzel szemben olcsók, és egyre szélesebb rétegekhez tudnak eljutni.

Számtalan független oldal, elektronikus médium, blog, publicista közöl ma a világhálón híreket, tényeket, de jelenleg mindenki csak a saját táborát próbálja bővíteni és megtartani. Sok helyütt feszülő ellentétek, rivalizálás figyelhető meg, vagy ha ezek nem is, de az együttműködés mindenképpen hiányzik.

A jövőben arra szeretnénk kísérletet tenni, hogy világszemléleti hovatartozás nélkül valamennyi független és jelentős vagy kevésbé jelentős médium egymás melletti szövetségbe tömörülve együttesen építsen fel egy országos médiahálózatot. Ez nem jelent automatikus összeolvadást, és semmi esetre nem jelenti, hogy alá- vagy fölérendeltségi viszony alakuljon ki. Éppen ellenkezőleg. A jövőben is mindenki önállóan folytatná az eddigi tevékenységét, csupán előtérbe kerülne az összefogás, egymás segítése, és egy közös jelentős portál kialakítása az Interneten. Ez később akár egyéb formákká is bővülhet: televízió, rádió, nyomtatott sajtó.

Tudatváltás Médiaszövetség

A szövetség célja:
A jelenleg uralkodó „közszolgálati” és kereskedelmi média mellett alternatívát kínálni széles rétegeknek, hogy valódi, érdekektől és háttéralkuktól mentes hírek jussanak el mindenkihez. A hiteles újságírás becsületének visszaszerzése. Az ország megosztottságának felszámolása, széleskörű összefogás megteremtése. Teljes országos hálózat kiépítése.

A szövetség elvi működése:
Nincs egymás alá- vagy fölérendeltségi viszony. A szövetség hálózatának alkotói valamennyien egyenrangú tagként vesznek részt a közös munkában. A részvétel önkéntes alapon történik a közös értékszemlélet elfogadásával, amelyet szándéknyilatkozat rögzít.

A szövetség gyakorlati működése:
A szövetség tagja lehet bármilyen televízió, rádió, nyomtatott és elektronikus média, blogger, magánszemély, vagy csoport, aki a szándéknyilatkozat aláírásával csatlakozik és tevékeny részt vállal a közös feladatokból. E csatlakozás nem kívánja befolyásolni az egyes tagok eddigi, jelenlegi és jövőbeni munkáját, mindössze plusz feladatok elvégzését kéri mindtől, amely az összefogásra irányul. A tagság ingyenes.
A szövetség központi felülete egy olyan weboldal lesz, amelyen hármas felosztással valamennyi tag munkáját megjeleníti egyetlen helyen. A weboldal látogatói három szűrési szempont alapján tekinthetik meg a felkerülő tartalmakat: a fő csatornába folyamatos frissítéssel kerülnek be azok az anyagok, amelyek országos jelentőségű témákat dolgoznak fel. A másik két szűrés területileg vagy témafelosztás szerint rendezi a tartalmakat.
A szövetséghez csatlakozni kívánó tagok egy regisztráció során kitöltik, melyik megyében, melyik kistérségben dolgoznak, és milyen eszközökkel (filmeket gyártanak, újságot vagy rádióműsort készítenek, Internetes blogot vezetnek, stb.). Ezzel párhuzamosan elfogadják a felhasználási feltételeket, azaz aláírják a szándéknyilatkozatot.

A csatlakozási szándéknyilatkozat tartalma:
– Előítélet mentesség, vagyis a közlésre kerülő információ nem tartalmazhat faji, politikai vagy egyéb előítéleten alapuló véleményt.
– Hitelesség, vagyis a közlésre kerülő információnak mindenképpen igaznak és ferdítésektől mentesnek kell lennie, ki kell zárnia a forrásbizonytalanságot.
– Összefogásra való törekvés, vagyis az egységes médiumban nem lehet kifogás amiatt, ha a hálózatban szereplő egyes tagok nézetei vagy véleménye bizonyos kérdésekben szélsőségesen eltér egymástól, ha az előbbi két kritériumnak maximálisan megfelel. Cél a kompromisszum keresése, nem a szakadás.
– Közérdekek szem előtt tartása, vagyis a nagyobb közösség érdekeivel szemben kizárja a szűkebb politikai vagy gazdasági érdekcsoportok érdekei szerint történő tájékoztatást, vagy nem tájékoztatást.
– Plusz feladatként a tagok vállalják, hogy elkészült anyagaikat megjelenítik a médiaszövetség e célra kialakított központi weboldalán – admin felület segítségével. Pl. a televíziók létrehoznak maguknak egy saját youtube-csatornát, és oda feltöltik elkészült anyagaikat, amelyek a youtube-ról már könnyen beilleszthetők a központi oldalra.
– Plusz feladatként a tagok vállalják, hogy saját felületükön folyamatosan megjelenítik szövetségi tagságukat és a szövetség céljainak lehetőleg minél nagyobb teret biztosítanak.
– Plusz feladatként a tagok vállalják, hogy az országos jelentőségű témákat lehetőség szerint minél nagyobb terjedelemben megjelenítik saját felületeiken.
– Plusz feladatként vállalják, hogy az országban található helyi pozitív kezdeményezéseket kiemelten kezelik és próbálják minél szélesebb körben terjeszteni, azok meghonosítását elősegíteni.
– Plusz feladatként a tagok saját területükön olyan információk összegyűjtését és közreadását is felvállalják, amelyekkel eddig esetleg nem foglalkoztak, de az országos hálózat információépítése szempontjából fontos. (Bővebben lásd a Kistérségi Tervezet kiegészítőben)
– Plusz feladatként a tagok nyíltan vállalják a szolidaritást egymással ha a szövetség tagjai közül valakire igazságtalan jogi, politikai vagy gazdasági nyomást próbálnak gyakorolni. A széleskörű nyilvánosság hatalmas erő lehet.
– Plusz lehetőségként a tagok vállalják, hogy elkészített anyagaikat, ha felmerül az igény, közlésre továbbadják a médiahálózat többi tagjának. Ennek eredménye lehet, hogy például valamennyi kistérségi televízió ezentúl 0-24 órás tartalmat tud sugározni saját területén, átvett anyagokból. De ugyanez vonatkozhat helyi rádiókra, újságokra vagy Internetes felületekre is.

Kistérségi Tervezet:
Célja, hogy az ország valamennyi vidéki kistérsége önellátó, önfenntartó közösségé alakuljon, amely újraéleszti a vidék hagyományait, helyben biztosít megélhetést az ott lakóknak, valamint segíti az adott kistérségben letelepedni kívánó egyének, családok és közösségek beilleszkedését. Ugyanakkor szövetséget és együttműködést alakít ki a környező kistérségekkel, amely központosítási törekvés nélkül, együttműködő hálózattá szövi az országot. Ennek érdekében felmérést kell készíteni és azt eljuttatni egy közös adatbázisba az alábbi szereplők és feltett kérdések segítségével:
Önkormányzatok
– Nyitott-e az önkormányzat arra, hogy cégekkel, letelepedő családokkal, helyi munkaerővel elkezdje kiépíteni a kistérség önellátásának alapjait helyi élelmiszerek felhasználása, helyi energia-termelés (villamos energia, hő, stb.) tekintetében?
– A kistérségen belüli önkormányzatok melyike tud ezek közül bármit is felvállalni: letelepedni kívánók megsegítése földterülettel, beköltözhető vagy bérelhető ingatlannal, vetőmaggal, induló jószág-készlettel, havi egyéb juttatással arra az időszakra, ameddig a család vagy a közösség a megteremtett javakból önellátóvá tud válni, illetve vissza tud származtatni a közösségnek?
– Rendelkezik-e olyan területtel, ahová esetleg építeni lehet, illetve építés terén nyitott-e az új technológiákra? (szupervályog, földház, autonóm ház, stb.)
– Rendelkezik-e az önkormányzat megművelhető földterülettel, amelyen család vagy kisebb közösség termelhet, jószágot tarthat?
– Az önkormányzatok nyitottak-e helyi pénz bevezetésére, amellyel elősegíthetnék a munkahely teremtést, a lokálpatrióta szemléletet, valamint a helyi termékek előállításának ösztönzését és helyben történő piacát?
– Működik-e valamilyen aktív közösség a térségben, illetve kialakítható-e ilyen? Milyen az emberek hozzáállása?
Civil szervezetek
– Működik-e bármilyen alapítvány, civil szervezet, egyesület az adott kistérségben?
– Ha igen, jelenlegi tevékenységi területüktől függetlenül hajlandók-e segítőként csatlakozni ehhez az országos tervezethez?
– A médiaszövetség tud-e valamilyen segítséget nyújtani nekik a munkájukhoz? (kisfilm készítése róluk, egyéb)
Helyi vállalkozók, szakemberek
– A kistérség kis- és nagyvállalkozói nyitottak-e helyi pénz bevezetésére és használatára?
– Van-e olyan vállalkozás, amelyik szolgáltatással, termékeivel, eszközeivel támogatni tudná a letelepedést családoknak, közösségeknek? (munkagépek, építőanyag, vetőmag, földterület, technológia, stb.)
– Milyen építőipari, mezőgazdasági, energetikai szakembereket lehet bevonni az otthonteremtési és önellátási projectekbe, akik konkrét szakmai segítségeket tudnak adni a megvalósításokhoz?
Helyi piacok
– A kistérség rendelkezik-e helyi piacokkal, ahol helyi őstermelők, kistermelők értékesíthetik áruikat?
– Van-e lehetőség helyben történő feldolgozásra?
– A helyben termelt élelmiszerrel, bioenergiával, fűtőanyaggal, geotermikus hőenergiával, napenergiával elláthatók-e a közintézmények? (óvoda, iskola, önkormányzat, orvosi rendelő, könyvtár, művelődési ház, teleház, stb.)
Munkanélküliek és nyugdíjasok
– Mekkora a kistérségben és az egyes településeken a munkanélküliek, illetve nyugdíjasok száma?
– Milyen lehetőségek lennének közösségi munkára? (élelem termelés, energia termelés, erdőgazdálkodás, vízgazdálkodás, építőmunka)
– Milyen lehetőségek vannak időseknél eltartásért vagy gondozásért cserébe letelepedőket befogadni?
Letelepedni vágyók
– Főleg nagyobb városokban, lakótelepeken élők között, eladósodott devizahitelesek, utcára kerülés tényével szembenézők körében mekkora az ismeret, az igény, a szándék vidéken való letelepedésre?
– Mennyire tájékozottak ebben a témában?
– Milyen elképzeléseik vannak erről?

Jurta Tervezet kiegészítés:
Az Internetes és egyéb megjelenések mellett fontosnak tartjuk, hogy a virtuális térből kilépve a Médiaszövetség az emberek között is megjelenjen. Fontos, hogy oda-vissza párbeszéd alakulhasson ki. Ennek érdekében 2 x 6 hónapig tartó országos utcai megjelenést tervezünk, amely során mind a 175 kistérséget érintve összesen 15-20 jurta mozog majd 2-3 hetes váltásokkal, bejárva minden területet. Ennek részletesebb kidolgozása és ismertetése folyamatban van – bővebben: http://www.emberiseg.hu/portal/blog/2012/03/jurta/

bg71
info@emberiseg.hu