A vízről
10344
post-template-default,single,single-post,postid-10344,single-format-standard,bridge-core-1.0.5,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1400,qode-theme-ver-18.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.2,vc_responsive

A vízről

A vízről

Miért pont víz? Bármilyen meglepően is hangzik, nagyon sok ember vizet úgyszólván sohasem iszik, vagy csak kis mennyiségben. Az érdekeltek túlnyomó többsége ezt még fel sem ismeri. Szervezetünk alkalmazkodó képessége miatt ezt a szomjazó – bár nem így észlelt – állapotot évekig fenn lehet tartani. A sejtek szintjén így megjelenő mozgékony víz hiánya a legkülönbözőbb formában jelentkezik, amit rendszerint mint betegséget tartanak nyilván.

Nem túlzás azt állítani, hogy az orvosok által kezelt betegségek számottevő része csupán sejtjeink alapvető szomjának a kifejezése. Ezt a szomjat csak ivóvízzel lehet kielégíteni. Sok vizet tartalmazó élelemmel vagy italokkal nem.

Érdekes elolvasni F. Batmanhelidj, „A tested vízért kiált!” című könyvét a Madala-Véda könyvkiadó gondozásában. Bár a szerző nem ismeri a Vincent bio-elektronikát, merőben más utakon, de hasonló gyakorlati következtetésekre jut.
Napi másfél liter vizes folyadék (tej, gyümölcslevek, bor, sör, cukros vagy édesített üdítő italok, stb.) fogyasztása mellett, ha nem iszunk mellette elegendő vizet, szervezetünk lassan idült szomjúsági állapotba kerül minden szomjúságérzés megjelenése nélkül. A következmények lassan jelennek meg, de elkerülhetetlenek. Az első jelek közé tartozik az álmatlanság, idült fáradtság, székrekedés vagy a migrén. Később jelennek meg a súlyosabb tünetek, mint az ízületi fájdalmak, magas vérnyomás, vérkeringési -, egyensúlyi zavarok, gyomorfekély vagy szívgyengeség. Minden személy másként reagál az idült szomjúságra. Természetesen, az említett egészségi problémáknak más okai is lehetnek. A szomj a tüneteket csak súlyosbítja. Ennek viszont az ellenkezője is igaz: betegség esetén egy jól vezetett vízkúra sokszor igen számottevő enyhülést hoz.

A ma általánosan elfogadott kép egy elavult tudományos szemléletben gyökerezik, ami szerint a víz csak egy H2O képletű molekuláknak az összessége. A legtöbb szakember számára a tojáshéjban, a csontokban lévő kalcium, az élő szervezetekbe beépült kalcium mint vegyi elem azonos a vízben oldott kalciummal, ami a vízkövet képezi. Hasonló eszmefuttatás alapján nem tesznek különbséget a tejben, borban, gyümölcslében, üdítő italokban lévő víz és az esőben, forrásokban vagy a városi vízben lévő „víz” között sem. Testünk vízszükségletének a felbecsülésénél összeadják a táplálékkal felvett vizet a megivott víz mennyiségével. Ez legalább annyira hibás, mintha egy kisdiák számtanórán körtét akarna almával összeadni. Annak ellenére, hogy a gyümölcslevek, a bor, a tej, a cukros, édesített üdítő italok, a kávé és a teák majdnem teljesen vízből vannak, a bennük lévő H2O nem ivóvíz. Szervezetünk táplálékként dolgozza fel. A különböző italokban lévő víz az ivóvizet nem helyettesítheti.

Igyunk meg minden nap legalább másfél, de inkább két liter vizet (testtömegünk harmincad részét), de lehetőleg ne evés közben: fél órával az evés előtt és után, valamint napközben bármikor. Helyettesítsük az üdítő italokat tiszta vízzel. A kedvező hatás néha már néhány órán, de két napon belül feltétlenül jelentkezik. Olyan személyeknél, akik már évek óta nagyon kevés vizet isznak, a hatás igen szemléletes lesz. Ritka az a személy, akinél a vízkúra hatástalan marad. A 2 – 3 hetes vízkúra után a vízfogyasztást kb. napi 1,5 literre le lehet csökkenteni. A megfelelő mennyiségű víz ivása nem egyetemes gyógyszer, de sok betegséget megelőz, és „kiszomjaz(ta)ott” személyeknél gyógyít is. A megemelt vízfogyasztás élénkebbé teszi a szervezet elektrolit forgalmát, ügyelni kell tehát a megfelelő mennyiségű szerves ásványi sók bevitelére, nagyobb mennyiségű gyümölcs és főzelékfélék fogyasztásával.
Amint meggyőződtünk a vízivás fontosságáról, vízfogyasztásunk jelentősen megnő, és ekkor ideje figyelmet fordítani az ivóvíz minőségére. A helyes és bőséges vízivás még a városi/vezetékes vízzel is igen kedvező eredményekre vezet. Hosszútávon viszont, pontosan a megemelt vízfogyasztás miatt, tanácsos a megivott víz minőségére jobban figyelni.

Mi az, ami a városi vizet az éltető víztől megkülönbözteti? – A túl magas ásványi só tartalom; A „keménység”, azaz a magas vízkő tartalom; A magasabb nitrát tartalom; Néha túl magas pH érték; A klóros fertőtlenítés, ami az elektronaktivitást lenyomja. Ez utóbbi képezi az egészségre a legjelentősebb lehetséges veszélyt. Klórozott, ózonnal vagy ultraibolya sugarakkal kezelt víz számottevő mennyiségben (másfél liter naponta személyenként) való fogyasztása hosszútávon igen komoly egészségkárosodáshoz vezethet.

Poharunkat lehetőleg ne a csapnál töltsük meg, hanem üvegkorsóból. Legyen a családban több nyitott, széles szájú vizeskorsó, amiben a városi víz a nappali fénynél több órát pihen. A fény hatására a klór, ártalmatlan klorid ionokra redukálódik. 2 – 3 órás nappali pihentetés után a vizet –üvegpalackokba öntve – a hűtőszekrényben is tárolhatjuk.

Ezzel a klór ugyan a vízből távozik, de a víz elektronaktivitása alacsony marad. Tulajdonképpen nem annyira a klór, hanem a klór okozta alacsony elektronaktivitás káros az egészségre; ezt tehát javítani kell. Magasabb elektronaktivitást redukáló vegyi hatású anyagok hozzáadásával érhetünk el. A legkézenfekvőbb ebben az irányban, a friss citromlében lévő aszkorbinsav vagy C-vitamin. Adjunk tehát a korsóban lévő, pihent vízhez 1 – 2 kávéskanálnyi friss citromlevet literenként, de cukor és édesítő szerek nélkül. Ezzel az egyszerű módszerrel a klórozás káros hatását nagyrészt semlegesítettük. Ha egy kis összeget a házi vízkezelésre szánhatunk, igen hatásos a lakásban egy külön csapot elhelyezni, ami csak az ivásra és főzésre szánt vizet szolgáltatja. Ebből a csapból más használatra vizet nem veszünk. A csap előtt egy aktívszén szűrő távolítja el a városi vízből a klórt, valamint az esetleges más szerves szennyező anyagokat (szénhidrogének, növényvédő-, mosó- és gyógyszer maradékok), amelyek még a törvényileg szavatolt minőségű ivóvízben is jelen lehetnek.

Bővebben: http://hu.scribd.com/doc/13626263/Tested-Vizert-Kialt

bg71
info@emberiseg.hu